Sosyal Medya

GÜNCEL

Yerli Otomobil Fabrikası TOGG’un Temelleri Atılıyor

Çalışmaların tüm hızıyla devam ettiği yerli otomobil firması için fabrika temelleri atılıyor. Otomobil görünümü ve teknolojisiyle çok beğenildi ve çok yakında satışa sunulacak. İşte Türkiye’ nin yerli otomobili ne zaman çıkıyor?

Türkiye’nin yerli otomobil üretimi için kurulacak fabrika Bursa’nın Gemlik ilçesinde yer alacak ve temelleri atılmaya başlanıyor. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) fabrikası tarafından üretilecek olan otomobil fabrikası 18 Temmuz tarihinde temelleri atılacak. Askeri alanda yapılacak olan TOGG inşaatının temel atımına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılacak. İnşaatın tamamlanma süreci konusunda 18 ay gibi bir süre bekleniyor. İnşaatın tamamlanması sonucunda Türkiye ilk yerli otomobiline kavuşacak. Aynı zamanda birçok vatandaş da iş sahibi olabilecek. Fabrikada çalışacak işçi sayısı 2000 kişi civarı olacağı söyleniyor. Ayrıca işletme aşamasında 2023 yılı için 2 bin 420, 2032 yılına kadar da 4 bin 323 kişinin iş sahibi olacağı bekleniyor.

Peki yerli otomobil ne zaman çıkacak?

İnşaatın 2021 yılında tamamlanacağı belirlenmiş ve TOGG fabrikası da yerli üretime 2022 yılında ilk seriyi tamamlayarak başlamış olacak. Bu serinin tamamlanmasıyla birlikte yerli otomobilin satışları başlayacak. İlk etapta SUV üretimi yapılacak ve sonrasında sedan modelinin de üretimi yapılması hedefleniyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.