Sosyal Medya

GÜNCEL

Koronavirüs Tedbirlerine Sağlık Bakanlığı’ndan Güncelleme

Sağlık Bakanlığı’nın ‘Sağlık Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ ni güncelleyerek koronavirüs tedbirleri gereğince yeni başlıklar ekledi. Kurallara göre, Güzellik merkezlerinde çalışanlar, telefonlarını işe başlamadan ve müşteriye temas etmeden bırakacaklar. Berber, kuaför ve güzellik merkezlerinde, müşteri ve çalışan mümkünse konuşmayacaklar. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, ‘Covid-19 kapsamında güzellik merkezlerinde alınması gereken önlemler’ başlığı eklendi. ‘Market ve süpermarketlerde alınması gereken önlemler’ ise yenilenerek güncellendi.

Çalışanlar Telefonlarını Soyunma Odalarında Bırakacak ve Müşteri ile Çalışan Konuşmayacak

Güzellik merkezlerinde, kalabalık oluşmasını engellemek adına müşterilerin randevu alması gerekecek. Müşteriler yanlarında çocuklarını getiremeyecek Ayrıca yanlarında refakatçi de kabul edilmeyecek. Müşteri ve çalışan tokalaşmayacak ve herhangi bir temastan kaçınılacak. İşlemlerde kullanılan malzeme ve aletler kişiye özel olması sağlanacak. Aletlerde kişiye özel kullanım sağlanamaz ise her işlemden sonra dezenfekte edilecek. 2 müşteri arasında 20 dakikalık ara verilerek kullanım alanının dezenfektesi sağlanacak. Çalışanlar işlemden önce müşteriye temas etmeden cep telefonlarını soyunma odalarında bırakacak. İş kıyafetlerinde her gün temiz kullanım olacak ve en az 60 derecede yıkanacak. Berber, kuaför ve güzellik salonlarında müşteri ve çalışan dışında misafir vs. kimse alınmayacak. Aynı zamanda müşteri ve çalışan çok önemli olmadığı sürece konuşmayacak. Kuaför, berber ve güzellik merkezlerinin satışa sunduğu ürünler cam veya tezgah arkasında korunacak. Fön makineleri gibi yüksek hava akımı yaratan cihazlar mümkünse kullanılmayacak. Mecburi ise düşük hızda kullanılacak.

Müşteriler eldivensiz gıda ürünlerine dokunmayacak

Market ve süpermarketlerde çalışanlar Covid-19 ile ilgili her türlü bilgiye sahip olacak. Böylece müşterilerin sorularını ve endişelerine yanıt verebilecek. Aynı zamanda Pazar ve manavlarda ürünlere eldivensiz dokunulmayacak ve eldiven gıda dışındaki nesnelere değmeyecek. Kasada bulunan pos cihazları vs. günde 3 kez temizlenerek dezenfekte edilecek.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.