Sosyal Medya

SAĞLIK

Mide Ağrısından Nasıl Kurtuldu!

20 yıldır hastası olan 60 yaşındaki Sebahat Erdoğan, devamlı midesinde yanma, hazımsızlık yaşıyor ve sürekli ağzından acı su gelmeye başlamıştı.  Son zamanlarda ise artan bu yanmalara ilaçları fayda etmemeye başladı. Reflü hastalığındaki sıkıntı yemek borusu ile midenin birleştiği yerdeki kapakçığın gevşek olmasıydı. Yaşadığı durum nedeniyle ameliyat olması gereken Erdoğan, uygulanan endoskopik fundiplikasyon denilen ve ağızdan girilerek herhangi bir kesiye yol açmayan tedavi yöntemi ile sağlığına kavuştu. Erdoğan, "Son 10 yıldır çekilmez bir hale gelmişti. Gece yataktan ağrı ile uyanıyordum. Ilaçlar yeterli olmuyordu.Şu anda çok rahatım" dedi.

Ülkemizde bu tedavi yönteminin yeni uygulanmaya başladığını belirten Prof. Dr. Pata, "Ülkemizde ilk olarak hastanemizde uygulamaya başladık. Burada önemli olan üç cm üzeri açıklığı yani mide fıtığı olan hastalarda uygulaması şimdilik doğru olmaz. Günümüz şartlarında ufak açıklıklarda tercih ediyoruz bu yöntemi. Dolayısıyla doğru hastayı seçmek önemli" dedi. Reflü tedavisi için bu yöntemin her hastaya uygulanmasının doğru olmadığını açıklayan Pata, "Reflü hastalığı farklı seyredebilen bir hastalıktır.

Bazı hastalarda 2-3 ay ilaç kullandıktan sonra senelerce şikayet olmuyor. Bu hasta grubu için aralıklı ilaç kullanımı uygun olacaktır. Bazı hasta gruplarında ise ilacı kesmek mümkün olmuyor veya ilaçlara yanıt alamıyorsunuz. Bu hastalarda endoskopik fundiplikasyon yöntemi düşünülmelidir" dedi.Her 5 kişiden 1’inde görülen bu semptomlar görülme sıklığı neredeyse %20. Pata, reflüyü etkileyen faktörler ise “Fazla kilolar, yeme alışkanlığı, hareketzislik gibi etkiler. Türkiye Avrupa'nın en obez ülkesi durumunda şu anda. Tencere yemeklerinden de gittikçe daha çok vazgeçiyoruz. Bunlar elbette reflüyü tetikliyor." Dedi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.