Sosyal Medya

GÜNCEL

Gelecekteki Kızı İçin Pijamayla Otostop Çekip Dünyayı Dolaşıyor!

23 yaşında olan İzmir’li Berker Işıldak, ismini Ada koyacağı gelecekteki kızına doğum günü hediyesi vermek için dünyayı gezmekte. Üstelik pijamasıyla dünya turuna çıkan Işıldak’ın son durağı, Antalya’nın Alanya ilçesi oldu. 3 yılda 9 ülke ve 122 şehir gezmiş, şimdiye kadar 11bin kişiyle tanışıp hayat hikayelerini toplamış. Berker Işıldak'ın macerası üniversitede Hazal adlı arkadaşının kendisine hediye ettiği Turgut Uyar posteriyle başladı. Berker, posterin yanına arkadaşlarının sevdikleri sözleri yazmalarını istedi ve sonrasında bu isteğini arkadaşlarıyla sınırlandırmadı. Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye genelinde gezintisine devam eden Berker’in şuanki durağı Antalya’nın Alanya ilçesi oldu.Alanya'da görülmesi gereken her yeri gezeceğini ifade etti ve Işıldak Alanya Kalesi'ni, Alanya Tersanesi'ni gezerken ilginç projesini DHA'ya anlatmayı da ihmal etmedi.

İnsanların hayat hikayeleri ve felsefelerinden oluşan bir kitap projesi için gezdiğini söyleyen Işıldak, “Bu kitabı gelecekteki çocuğuma, yani Ada'ya 18 yaş hediyesi olarak vermek istiyorum. Şu ana kadar 5 bine yakın söz topladım. 9 ülke, 122 şehir gezdim. Bu proje için insanların hayat felsefelerini topluyorum. Gittiğim yerde kartonumla söz toplamaya çalışıyorum" dedi. Işıldak, “İnsanlar bana pijama hediye ediyorlar. Hediye ettikleri pijamalarla yurt dışına çıkıyorum. Gitmeyi istedikleri yerlerde fotoğraf çekiyorum ve çektiğim fotoğraflara onları etiketliyorum. Aslında onlar gezemedikleri yeri benimle beraber gezmiş oluyor" diye de ekledi.

Şu anda Türkiye turunda olan Işıldak, pandemi sürecinden sonra Avrupa için de planlar yapıyor.“Türkiye'yi geziyorum, çünkü pandemiden dolayı yurt dışına çıkamıyorum. Normalde şu an Avrupa turunda olmam gerekiyordu, ama olmadı. Mart ayında Brezilya, Arjantin'e gidecektim. Şu anda Türkiye'de gezilmesi gereken yerlerin hepsini görmeye çalışıyorum. Sonraki süreçte Avrupa'yı ve dünyayı gezmeye devam edeceğim. Farklı kültürlerle insanları tanıyarak Ada'ya hayat felsefeleri bırakacağım. Kendimi de elimden geldiği kadar geliştirmeye çalışacağım" ifadeleriyle acıkmasına ekleme yaptı.

Doğu Karadeniz’i sadece 48 tl’ye gezdiğini söyleyen Berker, “1.5 ay boyunca Doğu Karadeniz'i gezmiştim. Doğu Karadeniz'de sadece 48 TL harcadım. Gittiğim yerlerde, Ordu'da, Giresun'da fındık bahçesinde, Rize'de çay bahçesinde çalıştım. Bunun sayesinde birçok yeri ücretsiz gezme şansı yakaladım. İnsanların tarlalarında çalışıyordum, onlar da bana akşam yemeği ve kalacak yer ayarlıyordu, ama yine çadırımda kalıyordum." Dedi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.