Sosyal Medya

GÜNCEL

Dudak Uçuklatan Fiyata Üzüm Çekirdeği Yağı!

Dudak Uçuklatan Fiyata Üzüm Çekirdeği Yağı!

Antalya’nın Elmalı ilçesinde, uzun yıllar bağcılık sektöründe faaliyet gösteren firma, ilk defa bu yıl ürettiği üzümlerin yağını çıkarttı. 280 derecenin üzerinde yanan yağlardan biri olan bu yağın litresi 640 tl’den satışa sunuldu.

Elmalı’ 1999’dan beri üzüm bağı yatırımı yapan Likya bağları, Tarık Özkan ve oğulları, Burak ve Doruk Özkan tarafından kuruldu. Likya Bağları sayesinde bölgede üzüm yetiştiriciliğine canlandı ve yok olmaya hazır birçok üzüm çeşidine hayat verildi. Toplam 500 dönüme yakın alanda bağ bulunuyor. Üstelik firma, bu yıl 700 ton üzümden çıkan çekirdeklerin yağını çıkarttı. Tam olarak 500 litre yağ elde edildi. Yağın yanma süreci 280 dereceyi buluyor ve en zor yanan yağlar arasında yer almakta. Özkan, "Üzümden ayrılan çekirdeğin çok hızlı kurutulması gerekiyor. Özel kurutma fırınlarında hemen kuruttuktan sonra soğuk prese alıyoruz ve bu değerli yağı elde ediyoruz. Sızma zeytinyağını kullanabildiğiniz her yerde, salatalarda, yemeklerde, kozmetikte, ilaç hammaddesi olarak kullanım alanı çok fazla. Yağ yanma oranı çok yüksek, dünyadaki en zor yanan yağ, mutfakta falan yanması imkansız, 280 derecede yanıyor" dedi. Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şeflerin de özel yemeklerinde üzüm çekirdeği yağı kullandıklarını dile getiren Özkan, aroması baskın olmadığı için özellikte balık kızartmalarda tercih edildiğini söyledi.

Yönetim Kurulu üyesi Burak Özkan, Türkiye’de olmayan Fransız cinsi üzüm çeşitlerini de getirdiklerini belirtmiş ve "2002 yılından itibaren kaybolmuş endemik cinslerin peşine düştük. Bir kök, bazen iki kökten kaybolmuş cinsleri çoğaltarak sanayi ürünü haline getirdik ve markalaştırdık. Gördük ki Anadolu üzümlerinin birçoğu Fransız üzümlerden çok daha kaliteli. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

Atılacak olan çekirdekleri yağ olarak değerlendiren Özkan, "Bu da kozmetik hammaddesi ve gıda olarak değer buluyor. Çekirdeğinden öğütülmüş tozlar da yapıyoruz. Sağlık için kullananlar var. Üzüm çekirdeği yağı damla damla toplanan bir ürün. 700 dönüm kadar bir alandan aşağı yukarı 500 litre ürün alabiliyorsunuz. Oldukça değerli bir hammadde. Üretimi tabi kısıtlı. Piyasa satış fiyatı 250 mililitre şişelerde 160 lira civarında" diye ifadelerde bulundu.

E Vitamininden Çok Daha Güçlü

Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Gıda Teknolojileri Başkanı Dr. Ali Güler, Dr. Ali Güler, üzüm çekirdeği yağıyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak C vitamininden 20 kat, E vitamininden 50 kat daha güçlü bir antioksidan olduğunu belirtti. Güler aynı zamanda "Bu antioksidan bileşikler vücutta serbest radikallerin oluşumunu engellediği için antikanserojen olarak nitelendiriliyor. Bazı alanlarda antijenik olarak yaşlanmayı geciktirici özelliği olduğu belirtilir. Çok değerli bir ürün. Özellikle Fransa ve İtalya gibi ülkelerde ciddi miktarda üretildiğini biliyoruz. İnsan sağlığı açısından önemli bir ürün" ifadelerini kullandı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.