Sosyal Medya

GÜNCEL

İkinci El Otomobil Satın Alacaklar, Dikkat!

İkinci el otomobil alım satımlarında online sitelerde kaporası alınmış ve satış işlemleri hala devam ediyor gibi gösterdikleri öne sürüldü. Bu sayede bir süre sonra araç opsiyondan çıkartılıyor ve ederinin üzerinde satılıyor. Araçlarını ucuza satmak istemeyen başka satıcıların fiyatın artmasıyla birlikte suni bir yükseliş yaşandığını söylüyor.

İyi kötü bir aracı olsun ayağımı yerden kessin diyenler ve koronavirüs nedeniyle de araç alımına yönelen birçok kişiaraç sahibi olmak için harekete geçmesiyle ikinci el araç fiyatları da yükselişe başladı. Aynı zamanda sıfır araç üretiminin de bu dönemde durması, sonrasında talepten az miktarda üretimin olmasının da yine artışta etkili olduğu belirtildi. Galericiler ve vatandaşlar, ikinci el araç fiyatlarının yükselişinde ’opsiyonlanma’ oyununun da önemli bir etken olduğunu söyledi. ’Opsiyonlanmıştır’ yani kaporası alınmış ve satış işlemleri sürüyormuş gibi gösterilip araçların piyasada yapay bir artışa neden olduğu ortaya atıldı.

Bu Bir Hilekarlık

İkinci el otomobil alım satımı yapan Fahri Karlık, “Son dönemde ikinci el otomobil satışı yapan internet sitelerinin tamamında ’opsiyonlanmıştır’ ibareli ilanlara rastlıyoruz. Aslında bu bir oyun. Fiyatların artması yönünde yapılan bir oyun. Adam 100 bin liralık aracına 120 bin lira yazıp ’opsiyonlanmıştır’ ibaresini ekleyip piyasanın yükselmesine neden oluyor. Benim başımdan geçen bir olayı anlatayım; ben bir otomobili almak için sahibiyle 85 bin TL’ye anlaştım. Sonra vatandaş beni arayıp ’fiyatlar yükselmiş ağabey ben 87 istiyorum’ dedi. Ben de ’tamam’ dedim. Sabah buluşmak için mekanına gittim. Dedi ki aracı alacağım kişi bana. ’İnternetten opsiyonlanmış araçlar gördüm. Aracımın fiyatından daha yüksekti. Kafam karıştı. Şu an aracı satmayı düşünmüyorum’ dedi. Bu opsiyonlanma yüzünden alacağım aracı, alamadım. Suni bir şişirme var. Bu piyasaları yükselten bir olay. İnsanları aldatmaya yönelik bir olay" dedi.

İkinci el otomobil almak için ikinci el bayilerini gezen Can Türk de "Son dönemde internette ’araç opsiyonlanmıştır’ diye bir şey çıktı. 100 bin liralık araba 105 bin liraya opsiyonlanmıştır gibi paylaşımlar var. Aracın değerini 10- 15 bin lira fazlasına satılmış gibi gösteriyorlar. İstediğim fiyata bir türlü araç bulamadım, arıyorum" diye konuştu.

Bu Artış Nasıl Oluşuyor?

İkinci el otomobil alım satımı yapan bir başka firmanın sahibi Egemen Kurtçu ise, "Son dönemde bu olay çok arttı. Normalde 100 bin TL olan bir araç 120 TL’ye opsiyonlanmıştır gibi gösterilince bu sefer aynı araca sahip olanlar kişiler de ilanını bu şekilde artırıyor. Tabiri caizse piyasadaki artış bu şekilde oluşuyor. Bu suni opsiyon. Bu olaya derhal el atılması lazım. Çünkü otomobilin rayiç değeri bu değil" dedi. Bu durumun olumsuz etkilediğini belirten Egemen Kurtçu, "Bu durum insanlarda travma yaratıyor. Sıfırdan daha pahalı ikinci el araçlar var. Bu da ikinci elde korkunç durumlara getirdi işi. Biz nereye gidecek nasıl olacak bilmiyoruz. Piyasanın hakim oyuncusu olan ikinci el sitelerin bu konuya el atması gerekiyor" dedi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.