Sosyal Medya

GÜNCEL

Beklenen Yasa Çıktı!

Çalışan ve İşverenlerin aylardır beklediği Corona virüs önlemleri kapsamında işyerlerine destek olunmasını sağlayan yasa nihayet çıktı! Resmi Gazete’de 28 Temmuz’da yayımlandı ve yayınlanır yayınlanmaz da uygulamaya girdi. Yasa, iş yerlerinin haftalık normal çalışma düzenine gri dönmesine teşviken sigortalı ve işveren paylarının tamamını 3 ay boyunca ve 2020'nin Aralık sonuna kadar devlet karşılayacak.

Sene sonuna kadar sürecek olan uygulama, Koronavirüs salgını kaynaklı zorlayıcı sebebe bağlı olarak özel sektör işyerlerinde kısa çalışma ödeneğinden yararlananlar ile bu süreçte işvereni tarafından ücretsiz izne çıkartılıp da nakdi ücret desteği alanlar; çalıştıkları işyerinde haftalık normal çalışma sürelerine dönmeleri halinde, prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan sigortalı ve işveren paylarının tamamı 3 ay boyunca İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacak.

İşyerlerinin yasadan yararlanabilmesi için öncelikli olarak normal çalışma düzenine dönmesi gerekiyor. Kısa çalışma ödeneği alan işyerleri ile koronavirüs döneminde çalışanını ücretsiz izne çıkartarak, nakdi ücret desteğinden yararlanan işyerlerine verilecek ve kısa çalışma ödeneği bittikten sonraki aydan itibaren işveren teşvikten yararlanabilecek. Örneğin, işveren, ağustos ayında normal çalışma düzenine döner ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanmazsa; eylül ayından kasım ayı sonuna kadar prim teşviki alabilecek. Buna göre işverene her bir ay için sağlanacak prim destek süresi; kısa çalışma ödeneği alanlar için sigortalının kısa çalışma ödeneği aldığı aylık ortalama gün sayısı ile sınırlı olacak. Nakdi ücret desteğinden yararlandırılanlar için prim desteği, nakdi ücret desteği aldıkları aylık ortalama gün sayısını geçmeyecek şekilde olacak.

Peki destek tutarı ne kadar?

Asgari ücretli bir çalışan için yararlanılacak en yüksek destek tutarı 956 lira olarak belirlenmiştir. Yani, işveren, üç ay boyunca, asgari ücretli her bir çalışan için aylık 956 lira prim teşviki alacak, üç ay toplamında da bu tutar 2.868 lira olmakta.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.