Sosyal Medya

GÜNCEL

Çevrimiçi Sanat Okulu Devam Ediyor!

İstanbul Modern’in düzenlemiş olduğu Çevrimiçi Sanat Okulu, müze uzmanlarıyla çocuklara evlerinde sanat çalışmaları gerçekleştiriyor. Baskı, portreler, geometrik resimler, gölgelerle sanat ve benim harflerim adlı atölyeler çocukları bekliyor.

Baskı

Ekrem Yalçındağ’ın “Kontrastlar” ve Tayfun Erdoğmuş’un “İsimsiz” (Diptik) adlı sanat çalışmalarının yorumlanmasıyla başlıyor. Ardından sanat tarihi sunumu ile Baskı resim ne demek? Farklı baskı teknikleri neler? İnsanlar ne zamandan beri baskı tekniklerini kullanıyor? Ne tür nesnelerle baskı yapılabilir? Baskı teknikleri sanatta nasıl kullanılır? Kısa bilgiler veriliyor. Uygulamada ise, mandal, plastik şişe kapağı, çatal gibi her evde bulunan gündelik nesnelerle baskı çalışmalarının yapılışlarını izlerken kendi sanat üretimlerini de gerçekleşiriyor. 17 Ağustos 2020 tarihinde 4-7 yaş 11.00’de, 8-12 yaş 14.00’de eğitim alacak.

Portre

Nur Koçak’ın “Cahide’nin Öyküsü” serisi, Ramazan Bayrakoğlu’un “Alexandra Maria Lara’nın Portresi” ve Nejad Melih Devrim’in “Soyut Kompozisyon” adlı sanat çalışmalarının yorumlanmasıyla başlıyor. Ardından, Portre nedir? Oto-portre nedir? Kübizm ne demek? Ne zaman ortaya çıkmış? Kübist bir sanatçı gibi oto-portremi nasıl çizebilirim? İçerikli sanat tarihinden de örneklerin bulunduğu sunum gerçekleştiriliyor. Sonrasında sanat uygulamasıyla kâğıt yüzey üzerinde alanlar oluşturup oto-portresini çizerek boyuyorlar. 18 Ağustos 2020 tarihinde 4-7 yaş 11.00’de, 8-12 yaş 14.00’de gerçekleşecek.

Gölgelerle Sanat

Olafur Eliasson’un “Your solar nebula” ve “Red emotional globe”, Sarkis’in “Masumların Vitrayları” adlı sanat çalışmalarının yorumlanmasıyla başlıyor. Ardından, Gölge nedir? Nasıl oluşur? Heykeltıraşlar gölgeyi nasıl kullanır? Gölgenin resmi olur mu? Işık ve gölge görüntüyü nasıl etkiler? İçerikli ve sanat tarihinden örnekler üzerinden bir sunumu izleyerek heykel, resim, fotoğraf, sinema ve animasyon alanlarında ışık ve gölgenin sanatçılar tarafından nasıl ele alındığını değerlendiriliyor. Sanat uygulamasında ise, yağlı pişirme kâğıdı ve renkli kartonlarla gölge resimler oluşturmasını izlerken kendi sanat üretimleri gerçekleştiriliyor. 20 Ağustos 2020 tarihinde 4-7 yaş 11.00’de, 8-12 yaş 14.00’de gerçekleşecek.

Benim Harflerim

İnci Eviner’in “Yeni Vatandaş I-II-III”, Hüseyin Bahri Alptekin’in “Tremor, Rumour, Hoover”, Doug Aitken’ın “KÖTÜ” adlı sanat çalışmalarının yorumlanmasıyla başlıyor. Ardından, Yazı ne işe yarar? Resim yaparak yazı yazabilir miyiz? Yazı neden icat edilmiş? Kendi yazımızı tasarlayabilir miyiz? İçerikli sanat tarihinden örneklerin de yer aldığı bir sunumu izleyerek yazının icadı, hiyeroglifleri ve yazıyı sanat çalışmalarında kullanan sanatçılar hakkında bilgiler ediniyorlar. Sanat uygulaması ise, çocuklar, kendilerine sesleri, kelimeleri hatta cümleleri temsil eden şekiller tasarlayıp, bu şekillerle resimlerini oluşturmasını içermekte. 21 Ağustos 2020 tarihinde 4-7 yaş 11.00’de, 8-12 yaş 14.00’de gerçekleşecek.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.