Sosyal Medya

GÜNCEL

İstanbul’da Okullar Yüz Yüze Eğitim İçin Tüm Tedbirleriyle Hazırlanıyor!

Yeni eğitim öğretim yılının yaklaşmasıyla birlikte 31 Ağustos’ta okulların uzaktan eğitimle açılacağı duyuruldu. Belirli sınıflar ise 21 Eylül ile yüz yüze eğitime de başlayacak. Bu kapsamda İstanbul’daki okullar da sıkı bir hazırlık aşamasında. "Okulum Temiz" belgesi alan Başakşehir Mehmet Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi'ndeki yeni döneme hazırlık çalışmalarını görüntüledi. Okulun giriş kapısından itibaren büyük tedbirler alındığı dikkat çekti. Öğrenciler okulunun girişinde bulunan temizlik paspaslarında ayakkabılarını temizleyerek ilerleyecek ve maskelerini çıkartıp ellerini dezenfekte ettikten sonra yeni maske verilerek okula girişleri sağlanacak. Daha sonra içeri giren öğrenciler isimlerinin yazıldığı sıralara geçecek. Sosyal mesafenin uygulandığı sınıf düzeninde öğrenciler sadece kendi sıralarına oturabilecek. Okulun her yerinde dezenfektan noktaları bulunmakta ve duvarlarda birçok sosyal mesafe ihlali engelleyici etiketler yapıştırıldı.

Diğer taraftan İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullar, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında imzalanan "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme İş Birliği Protokolü" kapsamında yüz yüze eğitime geçmeden önce "Okulum Temiz" sertifikası almak için hassasiyet ve titizlikle çalışıyorlar. Sertifika için başvuran ve belirlenen standartları yerine getiren okullar, MEB'in belirlediği denetmenlerce incelendikten sonra bir yıl geçerliliği olan "Okulum Temiz" sertifikasını almaya hak kazanacak. Bu kapsamdaki okullarda eğitim gören öğrenciler tahtaya yazı yazarken kendi kalemlerini kullanacak. Bu sayede fiziki teması za da olsa azaltılacak. Çöp kovaları pedallı ve tuvalet ışıklandırmaları sensörlü sisteme sahip olacak. Buna ek olarak da temizliği 2 saatte bir olarak sıklaştırılacağı duyuruldu.

“Hazırlıklarımız Devam Ediyor”

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, yüz yüze eğitimin daha iyi olduğunun altını çizerek Yeni dönem için gerekli hazırlıkların sürdüğünü ve bugün itibarıyla öğretmenlerin okullarda görevlerine başladığını dile getirdi. Ayrıca Yazıcı, "Seminer dönemi çalışmalarını gerçekleştirecekler. Öğretmenlerimiz, öğrencileri için uzaktan eğitim çalışmalarını tekrar gözden geçirecekler. Öğretmen ve zümre kurulları yapılacak. Bir yandan sorumluluk sınavı ve telafi uygulamalarımız devam edecek. Nihai amacımız 21 Eylül'de okullarımızı açmak. Bu yönde hazırlıklarımız devam ediyor." diye konuştu. "Eğitim Kurumlarındaki Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyonu Önleme ve Kontrol Kılavuzu" kapsamında İstanbul'daki okullarda çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Yazıcı, "Her okulumuzda benzer koşulları sağlamak için çalışmalarımız var. 'Okulum Temiz' belgelendirme sistemi de bunu içeriyor. Şu anda bütün okullarımız bu çalışmanın içindeler. Bunun ön hazırlığı olarak MEB, iş sağlığı uzmanlarına eğitimler verdi. Yaklaşık 2 bin denetim elemanı belirlendi. İstanbul'da bu kapsamda okul yöneticilerimizin ve öğretmenlerimizin eğitimlerini planladık. Bu süreçte öğretmenlerimiz olmadığı için öncelikle okul müdürlerinin ve müdür yardımcılarının eğitimini gerçekleştirdik. Bu bağlamda okul müdürlüklerimiz sistem üzerinden başvurularını yapıyorlar. Kontrol kılavuzu kapsamındaki bilgilerden yararlanıyorlar. Sistem kendi içerisinde ana başlık üzerinden öz değerlendirmeden okullardaki risk yönetimine kadar bütün hususların masa başından başvurusunu gerektiriyor. Başvurudan sonra iş sağlığı ve güvenliği ile periyodik kontrol uzmanları okullarda şartların sağlanıp sağlanmadığını bizzat yerinde görecekler. Şartları sağlayan bütün okullar 'Okulum Temiz' belgesi alacak." dedi.

Okullar Denetlenmeden Belge Verilmeyecek

Bu doğrultuda temizliği sağlanan okulların denetleneceğini söyleyen Yazıcı, "(Okulum Temiz) belgesi alabilmek için her alandaki hijyen şartlarının sağlanması gerekiyor. Okulun girişinden bahçe düzenlemelerine, derslik sistemindeki uygulamalardan yatakhane düzenlerine, Sağlık Bakanlığı'nın 14 kuralı ile maske, mesafe ve temizlik kurallarının uygulanmasını gerektiriyor. Kuralların hepsini İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak en iyi şekilde uygulayacağız." dedi. İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, "Okulum Temiz" belgesi almak için İstanbul'daki okulların başvuru yaptığını, eş zamanlı olarak da okulların denetimlerinin gerçekleştirildiğini söyledi. Aynı zamanda, "Bakanlığımız hem sınıfların hem de ders saatlerinin seyreltilmesi için çalışmalar yapıyor. Her şey çocuklarımızın, öğretmenlerimizin ve okullardaki çalışanlarımızın sağlığı noktasında kurgulandı." ifadesini kullandı ve 21 Eylül'de başlayacak yüz yüze eğitim öncesi vatandaşlara, "Sadece okulların, öğrencilerin, öğretmenlerin veya velilerin değil, toplum olarak hepimizin aynı hassasiyet içerisinde, temizliğe, maske kullanımına ve mesafeye uymamız halinde çok daha iyi bir tablonun ortaya çıkacağını ve çocuklarımızın bir an önce döneceğine inanıyoruz. Bunun için herkes üzerine düşeni yapmalı." şeklinde sözlerinin altını çizdi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.