Sosyal Medya

GÜNCEL

Nesli Tükendi Sanılıyordu, Tükenmemiş!

Ege Üniversitesi (EÜ) ile Hacettepe Üniversitesi'nden (HÜ) araştırmacılar, Bakır Kazteresi adı verilen bir tür bitkinin neslinin tükendiğini düşünüyorlardı. Ancak yeniden rastlanan bitki araştırmacıları sevindirdi. EÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Botanik Bahçesi ve Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Hasan Yıldırım ve Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barış Özüdoğru, Antalya Bakır Dağı'nda daha önceleri keşfedilen ancak nesli tükendiği sanıldığı için unutulmaya yüz tutan Bakır Kazteresi’ni tekrardan bilim dünyasına kazandırıldı.

Bitki cinsinin arabis olduğu, hardalgiller ailesine ait bir grup ve dünyada yaklaşık 60 kadar türünün bulunduğunu belirtildi. Türkiye’de 21 adet türünün mevcut olduğunu söyleyen Yıldırım, "Bu türlerden biri ise 2000 yılında Antalya Bakır Dağı'nda 2100-2520 metre rakım aralığında keşfedilen, bilimsel ismi 'Arabis lycica' olan ve Türkçe ismi de 'Bakır kazteresi' olan bitkidir. Sonraki yıllarda konu uzmanı araştırıcılar bir daha bu türe rastlamamıştır. Giderek artan insan faaliyetleri, küresel ısınma, aşırı otlatma gibi etkenlerden kaynaklı olarak, popülasyonunun yok olduğu ve türün neslinin tükendiği sonucuna varılmıştır.

Sosyal medya platformunda dikkatimizi çeken bu bitkinin, neslinin tükendiği düşünülen 'Bakır kazteresi' olduğu sonucuna vardık. Bitkinin durumunun netleştirilmesi ve popülasyon durumunun belirlenebilmesi için meyve zamanı olan temmuz ayı başlarında öğretmen Sıtkı Özkaya, Tarım ve Orman Bakanlığı, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsünden Dr. Erdinç Oğur'un da içinde yer aldığı bir ekiple Eren Dağı'na bir araştırma gezisi düzenledik ve türe yönelik detaylı popülasyon çalışması yaptık." dedi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.