Sosyal Medya

GÜNCEL

Bursa’da Lise ve Üniversiteli Öğrenciler Elektrikli Araç Üretti!

Türkiye’nin yerli üretimi TOGG tarafından üretilen yerli otomobil Bursa’lı öğrencilere ilham kaynağı oldu. Bursa Gemlik’te kurulacak olan fabrikada üretilecek olan yerli otomobilden yola çıkarak Bursa’daki lise ve üniversiteli öğrenciler de “Verd-e” ismini verdiği yeni bir araç ürettiler.

Her ayrıntıyı düşünen öğrenciler, tasarımından ulaşım imkanına kadar her ayrıntı üzerinde titizlikle çalıştılar. Geliştirdikleri yeni Verd-e’yi bu yıl 16.sı düzenlenen TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’na alkışlarla gönderdi.

Lise ve üniversite öğrencileri tarafından geliştirilen Verd-e 90 kilometre hızda 100 kilometre mesafeyi gidebiliyor. Şebekeden 5 ile 6 saat içerisinde bataryalarını yüzde yüz şarj edebiliyorken, hızlı şarj teknolojisi sayesinde ise yarım saat gibi kısa bir sürede şarj edilebiliyor.

Türkiye’nin İkinci Elektrikli Aracı Verd-e

12. sınıf öğrencisi Emirhan Demirci uzun süredir bu proje üzerinde uğraştıklarını belirterek, “Üniversiteli ağabey ve ablalarımızla birlikte projenin sonuna geldik. Bugün de yola çıkıp yarışa katılacağız. İleride Türkiye'nin yerli otomobil üretiminde yer almayı arzu ediyorum. Ancak bu araç da kendi başına Türkiye'de ikinci bir elektrikli otomobil olarak kabul görür.” ifadelerini kullandı.

Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencisi Hatice Yılmaz ise Verd-e hakkında “Liseli arkadaşlarımız böyle bir otomobil üretmek istediler. Bizler de onların hayallerine yardımcı olmak istedik. Gelecekte artık benzinli araç kalmayacak. Dünya elektrikli araca geçecek. Türkiye de otomobil üretimine elektrik olarak başladı. Özellikle TOGG fabrikasının açılması bizim için çok güzel. Yarışmalara katılarak böyle kendimizi Türkiye'yi, Bursa'yı daha ilerilere taşıyabiliriz.” dedi.

Yarışma 1-6 Eylül 2020’de İzmit’te Düzenlenecek

Lise Eğitim Koordinatörü Önder Özdemir, 16.sının düzenleneceği TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nın 1-6 Eylül tarihlerinde TOSFED İzmit Körfez Yarış Pisti'nde gerçekleşeceğini belirtti. Özdemir, "Biz burada öğrencilerimizin yapmış olduğu projede, 1 değil en az 3 alanda ödül alacağına inanıyoruz. Çocuklar gerçekten ciddi bir emek sarf ettiler. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bilgiyi üretme ve bilgiye rehberlik eden bir okul olarak hayalleri farklı kılan bir okul olduğumuzu bir kez daha kanıtladık." dedi.

Okul Müdürü Kadir Bircan çok güzel bir araç tasarladıklarının altını çizerek, “Böyle bir projede öğrencilerin yer alması çok güzel. Okulumuz laboratuvarları, atölyeler ve diğer alanlarıyla bu projeyi yapacak donanıma sahip olması da öğrenciler için bir avantajdı. Bu işin finansman boyutunu okul yönetimi olarak sağladık. Çok güzel bir otomobil ortaya çıktı. Yarışmalardan derece bekliyorum.” dedi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.