Sosyal Medya

GÜNCEL

Güney Afrika’dan Yeni Mutasyon

İngiltere’deki mutasyondan daha tehlikeli olan yeni koronavirüs türü Güney Afrika’da ortaya çıktı. Uzmanların düşüncelerine göre bu mutasyona karşı aşılar etkisiz kalabilir. Koronavirüsün yeni bir mutasyonunun ortaya çıktığı Güney Afrika’dan tehlike çanları yükseliyor. Üretilen covid-19 aşılarının, ilk İngiltere’de gözlenen ve birçok Avrupa ülkesine yayılan mutasyondan çok farklı ve daha tehlikeli olduğu, üstelik virüse karşı etkili olup olmadığı konuşunda endişeler çığ gibi büyüyor. Oxford Üniversitesi’nden John Bell, üretilen aşının Güney Afrika’da görülen mutasyona karşı etkili olup olmayacağının bilinmediğini söyleyerek “Bence mutasyonların aşının bütün etkisini yok etmesi mümkün değil ancak belirli oranda aşıları etkisiz kılabilir” dedi ve mutasyonlara hitap eden yeni aşı üretimleri gerektiğinin altını çizdi.

Afrika kıtasında en fazla görüldüğü koronavirüs vakasının Güney Afrika Cumhuriyeti’nde olduğu, vaka sayısı 1 milyon 88 bini aştığı açıklandı. Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı verilerine göre, geçtiğimiz bir günde 288 kişinin hayatını kaybetmesiyle ülkede ölenlerin sayısı 29 bin 175’e yükseldiği bildirildi. COVID-19’un mutasyona uğramış bir türünün öncekinden daha hızlı yayıldığını bildiren Güney Afrika Cumhuriyeti bu bildirin ardından aralarında Türkiye’nin de olduğu bazı ülkeler, Güney Afrika Cumhuriyeti’ne uçuşları iptal etti.

Avrupa’da aşı olan ilk kraliyet ailesi mensubu Danimarka Kraliçesi Margrethe, oldu. Kraliçe Margrethe’ın, aşının ikinci dozunu üç hafta sonra alacağı açıklandı. Saray’dan yapılan açıklamada, “Majesteleri COVID-19’a karşı aşılandı. Kraliçe üç hafta kadar bir süre içinde yeniden aşı olacak” denildi. Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca ortaklığıyla geliştirilen covid-19 aşısı dün uygulanmaya başlandı. Virüse karşı yüzde 62 ila 90 oranında etkili olduğu belirlenen aşı, Pfizer&BioNTech’in aşısının ardından İngiltere’de kullanımına izin verilen ikinci aşı olarak biliniyor. Oxford&AstraZeneca aşısını öncekilerden öncelikli tutan en önemli unsur, soğuk ortam koşullarında saklanabilmesi ve maliyetinin oldukça düşük olmasıydı. İngiltere, söz konusu olan durum için aşıdan 100 milyon doz sipariş ederken, ülkede hazır olarak 530 bin dozun kullanım için beklediği bildirildi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.